top of page
plakat24.png.PNG
plakat21.png

Festiwal JAZZ W FILMIE.PL jest pierwszym festiwalem poświęconym wyłącznie polskim filmom z jazzem w tle.

Nie licząc organizowanego w latach 80. Jazz Film Salonu, skupionego głównie na kinematografii światowej, festiwal programowo skupiać się będzie na prezentacji i przypomnieniu najważniejszych gatunków filmowych i konkretnych dzieł polskiej kinematografii, w których muzykę tworzyli polscy jazzmani.

Złota era polskiej filmografii jazzowej przypadała głównie na lata 60. i 70., i to do nich, po latach symbolicznej rozłąki, festiwal będzie nawiązywał. Festiwal rozpocznie prezentacja niepublikowanych dotąd materiałów filmowych, których bohaterami są Krzysztof Komeda i Zofia Komedowa, rzucając nowe światło na ich wspólne życie i twórczość Komedy. W programie znajdą się filmy m.in. z muzyką Włodzimierza Nahornego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Janusza Muniaka, Adama Makowicza i Jerzego Matuszkiewicza, w tym prawdziwe perły polskiej filmografii jazzowej, tj. Jej portret Mieczysława Waśkowskiego, czy Jazz Camping Bogusława Rybczyńskiego.

 

Ważnym punktem dwudniowych pokazów będzie przygotowany specjalnie dla najmłodszych widzów poranek Jazz w kreskówkach, a w nim między innymi pierwszy, historyczny odcinek filmu Miś Uszatek Lucjana Dembińskiego z muzyką J. Matuszkiewicza.

 

Podczas festiwalu nie zabraknie tegorocznych premier, czyli filmów dokumentalnych Jazz Outsider Janusza Majewskiego oraz filmu Na zawsze Melomani Rafała Mierzejewskiego.

Podczas dwudniowego przeglądu odbędą się wykłady, a także spotkania i rozmowy z twórcami.  Wydarzeniu towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotografii Jazz Camping Wojciecha Plewińskiego.

Zapraszamy na filmową, muzyczną podróż do źródeł, której wspólnym mianownikiem jest JAZZ. Jazz jako muzyka filmowa, której na tę skalę w historii polskiego jazzu, jeszcze nigdy dotąd nie eksponowano!

Fot. Piotr Gruchała

Andrzej Winiszewski

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Dziennikarz muzyczny, autor setek publikacji na temat

jazzu i filmu w polskiej prasie muzycznej oraz audycji

radiowych w programach Polskiego Radia i radiojazz.fm.

 

Twórca projektu Polska Filmografia Jazzowa i autorskiej audycji JazzMovie w RadioJAZZ.FM, w której od lat odkrywa i przypomina nieznane ścieżki muzyczne tworzone przez jazzmanów na potrzeby polskiego kina.

 

Wraz z Fundacją Popularyzacji Muzyki Jazzowej stał się współtwórcą  cykli programów radiowych: Historia Polskiego Jazzu, Jazzowa Mapa Polski i Jazzowa Polska Festiwalowa.

Od lat opowiada podczas festiwalowych spotkań o filmowych dziejach polskiego jazzu i jego związkach z polską kinematografią. Animator spotkań z wybitnymi polskimi reżyserami i promotor ich twórczości filmowej
z jazzem w tle.

 

Organizator przeglądów i prezentacji jazzowego kina, zajęć edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z polską kinematografią i muzyką filmową dla dzieci i młodzieży.

 

Autor powstającego Leksykonu – Polska Filmografia Jazzowa, współtworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

 

Od dekady współpracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień miłośnik jazzowego kina, zapalony kolekcjoner płyt i archiwaliów związanych historią jazzu w Polsce.

plakat21.png
201899964_10157882984577175_6785370674083579930_n.jpg
Aga_fotka_www.jpg

Agnieszka Holwek

Dyrektor Festiwalu

plakat21.png

Wiceprezeska Zarządu Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, odpowiedzialna m.in. za marketing i politykę promocyjną.

 

 Od ponad 10 lat współtwórczyni projektów Fundacji. Pomysłodawczyni cyklu Kino Jazz, czyli filmów dokumentalnych o jazzie pokazywanych w kinach w całej Polsce, a także pomysłodawczyni, koordynatorka i członek jury trwającego od czterech lat Międzynarodowego Konkursu Plakatu Jazzowego

We Want Jazz.

 

Jako członek Zarządu współodpowiada za projekty RadioJAZZ.FM, JazzPRESS, Jazzowa Mapa Polski, Polska Filmografia Jazzowa i inne.

Produkuje wydarzenia i koncerty jazzowe.

eurojazz_I-biale.png

Fundacja Popularyzacji
Muzyki Jazzowej EuroJAZZ

Organizator Festiwalu

Fundacja non profit od ponad 12 lat

popularyzująca jazz w Polsce.

 

Wydawca jedynego, żywego jazzowego radia RadioJAZZ.FM,

e-miesięcznika i gazety JazzPRESS.

Organizator cykli koncertów jazzowych, m.in.

Cały ten Jazz, Salon Jazzowy.

Organizator multimedialnych spotkań

Mistrzowie Polskiego Jazzu.

 

Współtwórca projektu #kinojazz,

a także warsztatów #jazzdladzieci.

Organizator trwającego od 4 lat

Międzynarodowego Konkursu Plakatu

We Want Jazz.

jazzpress_logo_NEW-biale.png
radiojazzfm_logo_białe_transparentnetlo_512.png
Kino_Jazz_white.png
caly_ten_jazz.png
JDDkwadrat1.png
plakat21.png
bottom of page