top of page
facet.png
napis2023.png

Festiwal JAZZ W FILMIE.PL  to jedyny w Polsce festiwal zajmujący się prezentacją dzieł polskiej kinematografii wykorzystujących muzyczne ilustracje tworzone przez polskich jazzmanów. Tegoroczna edycja  realizuje założenia programowe całego wydarzenia ogłoszone podczas inauguracyjnego festiwalu w roku 2022. Najważniejsze z nich, oprócz promocji i prezentacji wybranych obrazów, to: eksponowanie dorobku polskiego jazzu w kontekście rozwoju polskiej filmografii jazzowej, odszukiwanie i ponowna repremiera zapomnianych dzieł polskich twórców filmowych we wszystkich odmianach gatunkowych, prezentacja osiągnięć ostatnich lat historii polskiego kina w ramach tzw. premier festiwalowych, a także organizacja wieczorów kompozytorskich poświęconych wybranym kompozytorom muzyki jazzowej.

Tego roku, bohaterem spotkania monograficznego będzie zmarły w roku 2022 znakomity polski saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer i bandleader Zbigniew Namysłowski. W ramach spotkania pokazane zostaną, dziś już mało znane filmy z muzyką tworzoną przez artystę na potrzeby filmowych ścieżek muzycznych.

 

Obszerny blok filmów animowanych zaplanowany jest drugiego dnia festiwalu.  Przypomnimy najważniejsze dzieła ilustrowane muzyką jazzową tworzoną m.in. przez Adama Makowicza, Andrzeja Przybielskiego, Tomasza Stańko, Komedę i Jerzego Matuszkiewicza. Wśród twórców filmowych pojawią się m.in. nazwiska Mirosław Kijowicza, Piotra Dumały i Mariusza  Wilczyńskiego.

 

Festiwalową premierą w roku 2023 stanie się tegoroczna premiera debiutantki Agnieszki Iwańskiej przedstawiająca filmowy portret wybitnej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak. Festiwal to nie tylko pokazy filmowe. To także spotkania, rozmowy i spotkania z twórcami.

 

Gośćmi festiwalu byli Janusz Majewski, Michał Urbaniak, Feliks Falk i Tomasz Lach. Tym razem na rozmowy o związkach kina i muzyki jazzowej zaprosiliśmy Michała Wilczyńskiego i Urszulę Dudziak, którzy opowiedzą o swoich związkach z polską filmografią jazzową.

facet.png
201899964_10157882984577175_6785370674083579930_n.jpg

Fot. Piotr Gruchała

facet.png

Andrzej Winiszewski

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Dziennikarz muzyczny, autor setek publikacji na temat

jazzu i filmu w polskiej prasie muzycznej oraz audycji

radiowych w programach Polskiego Radia i radiojazz.fm.

 

Twórca projektu Polska Filmografia Jazzowa i autorskiej audycji JazzMovie w RadioJAZZ.FM, w której od lat odkrywa i przypomina nieznane ścieżki muzyczne tworzone przez jazzmanów na potrzeby polskiego kina.

 

Wraz z Fundacją Popularyzacji Muzyki Jazzowej stał się współtwórcą  cykli programów radiowych: Historia Polskiego Jazzu, Jazzowa Mapa Polski i Jazzowa Polska Festiwalowa.

Od lat opowiada podczas festiwalowych spotkań o filmowych dziejach polskiego jazzu i jego związkach z polską kinematografią. Animator spotkań z wybitnymi polskimi reżyserami i promotor ich twórczości filmowej
z jazzem w tle.

 

Organizator przeglądów i prezentacji jazzowego kina, zajęć edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z polską kinematografią i muzyką filmową dla dzieci i młodzieży.

 

Autor powstającego Leksykonu – Polska Filmografia Jazzowa, współtworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

 

Od dekady współpracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień miłośnik jazzowego kina, zapalony kolekcjoner płyt i archiwaliów związanych historią jazzu w Polsce.

Agnieszka Holwek

Dyrektor Festiwalu

Wiceprezeska Zarządu Fundacji Popularyzacji

Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.

 

 Od ponad 10 lat współtwórczyni projektów Fundacji. Pomysłodawczyni cyklu Kino Jazz, czyli filmów dokumentalnych o jazzie pokazywanych w kinach w całej Polsce, a także pomysłodawczyni, koordynatorka i członek jury trwającego od pięciu lat Międzynarodowego Konkursu Plakatu Jazzowego We Want Jazz.

 

Jako członek Zarządu współodpowiada za projekty RadioJAZZ.FM, JazzPRESS, Jazzowa Mapa Polski, Polska Filmografia Jazzowa i inne.

Produkuje wydarzenia i koncerty jazzowe.

Aga_fotka_www.jpg
eurojazz_I-biale.png

Fundacja Popularyzacji
Muzyki Jazzowej EuroJAZZ

Organizator Festiwalu

Fundacja non profit od ponad 12 lat

popularyzująca jazz w Polsce.

 

Wydawca jedynego, żywego jazzowego radia RadioJAZZ.FM,

e-miesięcznika i gazety JazzPRESS.

Organizator cykli koncertów jazzowych, m.in.

Cały ten Jazz, Salon Jazzowy.

Organizator multimedialnych spotkań

Mistrzowie Polskiego Jazzu.

 

Współtwórca projektu #kinojazz,

a także warsztatów #jazzdladzieci.

Organizator trwającego od 5 lat

Międzynarodowego Konkursu Plakatu

We Want Jazz.

jazzpress_logo_NEW-biale.png
radiojazzfm_logo_białe_transparentnetlo_512.png
Kino_Jazz_white.png
caly_ten_jazz.png
JDDkwadrat1.png
facet.png
bottom of page