top of page
  • promocja78

Wystawa Jazz Camping 59'

Zaktualizowano: 7 sty

Pierwszej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie multimedialna wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego. We wspomnieniach autora zdjęć, Jazz Camping na Kalatówkach był zarówno wydarzeniem muzycznym, jak i towarzyskim, a jego nadrzędną ideą zupełny luz. Każdy koncert płynnie przeradzał się w zabawę, każda zabawa – w koncert. W 1959 roku


Plewiński dostał zlecenie na wykonanie fotoreportażu z imprezy od Mariana Eilego, redaktora naczelnego „Przekroju”, który starał się być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w Polsce i na świecie. Wówczas w Hotelu górskim PTTK Kalatówki zebrali się najznakomitsi polscy muzycy jazzowi, jak Wanda Warska, Katarzyna Gaertner, Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski, a towarzyszyli im mężowie, żony oraz różni bliżsi i dalsi znajomi. Inicjatorem i dobrym duchem był Jan Zylberg, a wśród publiczności znalazło się liczne grono, dziś legendarnych, polskich twórczyń i twórców, m.in. Grażyna Hasse, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska, Roman Polański, Janusz Morgernstern. Tłumnie przybywali „ci z dołu”, czyli miłośnicy jazzu z Zakopanego.


Wojciech Plewiński swoim zwyczajem nie koncentrował się jedynie na zamówionej dokumentacji koncertów, ale uważnie obserwował wszystko wokół, imprezę i jej uczestników. Od śniadań w piżamach, kończących się tańcem Romana Polańskiego na stole, przez szalone bitwy śnieżne, jazdę na nartach na Kasprowym Wierchu, aż po kreacje pań i panów. Wiele z tych zdjęć znalazło się później w „Przekroju”, nie tylko w relacji z Jazz Campingu. Portrety kobiet trafiły na okładki, a ich stroje ilustrowały teksty poświęconych modzie. Tak powstał niezwykły zbiór fotografii, które są poruszającym zapisem nie tylko dla polskiego środowiska jazzowego. To obraz życia młodego pokolenia końca lat 50. XX w., pełnego miłości do muzyki, radości życia i bycia razem. Spytany, co najbardziej utkwiło mu w pamięci z tamtych wydarzeń, Wojciech Plewiński bez wahania odpowiada – „narty”.
55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page